مقالات آموزشی

برای ارتقاء دانش شما کشاورزان محترم تیم تــحقیقات و پـــژوهش شیمی گل روزانه مقالات علــمی راجـــع به محصولات و گیاهان مختلف برای شما تهیه و تولید می نمایند ، با مطالعه و یادگیری مقالات علمی همیشه دانش کشاورزی خود را بروز کنید

1

اهمیت آنالیز خاک – چرا باید خاک را مورد آنالیز قرار داد؟

اطلاع از میزان مواد غذایی و حاصلخیزی خاک و همچنین شناسایی کمبود عناصر غذایی از عوامل مهم در کشاورزی نوین و پایدار است. ارزیابی و حاصلخیزی خاک، انتخاب کشت مناسب و مصرف متعادل کودهای شیمیایی و حیوانی سبب موفقیت در تولید بهینه محصولات کشاورزی می شود. در این راستا از آزمون خاک به منظور تعیین مقدار عناصر غذایی قابل استفاده گیاه در خاک استفاده می شود. بر اساس نتایج به دست آمده می توان توصیه کودی مناسب را اعمال نمود.در این صورت علاوه  بر افزایش عملکرد محصول و کاهش آلودگی محیط زیست از هزینه های اضافی نیز کاسته خواهد شد. آزمون خاک یک روش سریع، کم خرج و دقیق است و چنانچه نمونه برداری به درستی و مطابق با موارد بیان شده زیر انجام شود می توان توصیه کودی مناسب را در مورد مصرف بهینه عناصر غذایی پرمصرف و کم مصرف ارائه کرد

اهمیت انالیز خاک

چه موقع بايد آزمون خاك را انجام داد ؟

بهترين زمان براي انجام آزمون خاك، قبل از کاشت گیاه و یا قبل از شروع فصل رشد می باشد که عموما این زمان ها در فصول پائیز و یا اوایل بهار میباشند که در این ایام زارع وقت بیشتری داشته و بهتر میتواند نسبت به تهیه کودهای مورد نیاز و نیز مصرف آنها اقدام نماید.

اهمیت انالیز خاک

مراحل آزمون خاک آزمون خاک

مراحل آزمون خاک آزمون خاک  دارای چهار مرحله اساسی است که به شرح ذیل آمده است :

 1. نمونه برداری
 2. تجزیه شیمیایی آزمایشگاهی
 3. تفسیر نتایج
 4. توصیه کودی

مشخصات مورد نیاز هر نمونه احداث باغ یا نهال

نمونه خاك

ایده آل ترين نمونه خاك بايستي حداقل 400 گرم وزن داشته باشد.(جهت انجام آزمایشات، خاک آورده شده از مزرعه باید 5/1-1 کیلوگرم باشد(. نمونه ها بايستي داخل يك پاكت پلاستيكي ريخته شود و اين پاكت داخل پاكت ديگري قرار گيرد. اطلاعات هر نمونه را بايستي روي پاكت نوشت به طوري‌كه پاك نشده و بتوان آن را خواند. اطلاعات شامل محل نمونه برداري، عمق نمونه، نام زارع و نوع محصول تاريخ نمونه برداري و نمونه بردار است. به عنوان يك قاعده كلي اراضي كشاورزي كه تا 10 هكتار وسعت داشته باشند را به عنوان يك واحد نمونه برداري ميتوان محسوب كرد. به شرطي كه كل مزرعه از بابت جنس خاك، نوع زراعت قبلي و نوع كود استفاده شده يكسان باشد. اراضي بزرگ و نيز اراضي كه از نظر خاك يكنواخت نيستند بايد به قطعات كوچكتر يك‌دست تقسيم شده و از هر قسمت جداگانه نمونه برداري كرد.

 

نحوه نمونه برداری  از خاک :

 

 • برای محصولات گلخانه ای:

  درگلخانه ها بهتراست ازهر سالن یک نمونه مجزا تهیه گردد به اینصورت که از نقاط مختلف سالن (حداقل ازپنج نقطه) از لایه ۳۰ – ۰ یک نمونه  تهیه شود و پس از مخلوط کردن کامل این نمونه ها حدود دو کیلوگرم خاک درون پلاستیک ریخته شود و پس از ثبت مشخصات سالن نمونه به آزمایشگاه ارسال گردد.

محل نمونه برداری دقیقا محل فعالیت ریشه یعنی دیواره جانبی جویها باشد. چنانچه گلخانه از سالن های متعدد تشکیل شده است همانگونه که بیان  شد بهتر است از هر سالن نمونه مجزا تهیه شود ولی چنانچه در سالنهای متفاوت خاک اولیه کاملا یکسان بوده است و مدیریت یکنواختی نیز از نظر آب مصرفی – نوع کشت و نوع و مقدار کودهای مصرفی در همه سالنها اعمال شده است

نمونه برداری از خاک برای محصولات گلخانه ای

 • برای محصولات زراعی :

  پـس از قطـعه بنـدی زمیـن مـورد نظـر براســاس بافـت ـ رنـگ ـ شیـب و… از مرکز زمیـن و  چهــارگوشـه  قطعـه مـورد نظـر مقـداری خــاک از عمـق ۳۰ ـ ۰  سانتیمتـریزمیـن (منطقـه وسعـت ریشـه) برداشتـه و این پنـج نمـونه را با هـم کاملاً مخلـوط نمائیـد سپـس حـدود ۲ کیلوگرم  از خـاک مخلـوط شده را درون ظرف یا پلاستیک کاملاً تمیز ریختـه وکارت مشخصات نمونه شامل نام زارع ، محل نمونه برداری ، عمق نمونه برداری، کشت قبلی و کشت مورد نظر را تکمیل نموده و نمونه را به آزمایشگاه ارسال نمائید.

  نمونه برداری از خاک برای محصولات زراعی

 • برای احداث باغ یا باغ موجود :

ابتدا یک پروفیل (گودال) به عمق ۵/۱ متر در وسط باغ (در سایه انداز یکی از درختان به فاصله دو تا دو نیم متراز تنه درخت ) یا محل احداث باغ ، حفر نمائید. بعد ، از خاک دیـواره گودال از سطح خـاک تا عمـق ۳۰ سانتیمتـری بطـور یکنواخت بتراشیـد و حـدود ۲ کیلوگرم آنرا درون ظـرف یا پلاستیک کاملاً تمیـز ریخته و کـارت مشخصـات کامـل (از جملـه عمـق نمـونه بـرداری) را پر نموده  و درون آن بگـذاریـد.سپــس همیـــن کــار را بــرای عمـق ۶۰ ـ ۳۰  سـانتیمتـری و  ۹۰ ـ ۶۰  سـانتیمتـری و ۱۵۰ ـ ۹۰ سانتیمتری تکـرار نمائیـد. باید در هر قطعه از باغ 4 یا 5 گودال حفر کنید و در اخر تمامی خاک های مربوط به هر عمق از هر گودال را با هم مخلوط کنید و حدود 2کیلوگرم از خاک های مخلوط شده را به آزمایشگاه ارسال نمایید.

نمونه برداری از خاک برای احداث باغ

acidhumic

اثر باکتری باسیلوس ، اسیدهیومیک بر صفات مورفولوژیک داوودی

جهت بررسی باکتری باسیلوس ، اسیدهیومیک بر صفات مورفولوژیک داوودی، آزمایشی در قالب فاکتوریل با پایه بلوک های کاملا تصادفی در گلخانه شخصی درشهرستان فیض آباد در چهار تکرار در سال 1394 انجام شد. تیمارها عبارت بود از مصرف کود شیمیایی در دو سطح از منابع کود، تیمار اسید هیومیک در دوسطح (عدم مصرف و مصرف) ، تیمار باکتری باسیلوس در دوسطح (مصرف و عدم مصرف) نتایج آنالیز واریانس نشان داد بر همکنش باکتری باسیلوس و اسید هیومیک در تعداد برگ ، ارتفاع، تعداد گل در سطح ۱%اختلاف معنی دار می باشد.و همچنین اسید هیومیک بر ارتفاع و قطر گل در سطح ۱% اختلاف معنی دار می باشد و اثر باکتری باسیلوس بر ظهورگل، تعداد برگ، ارتفاع، قطر گل و تعداد گل در سطح ۱% معنی دار می باشد.

ادامه مطلب

تعاونی-برتر

دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر خراسان رضوی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی مهندس احمدی از برگزاری دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر خراسان رضوی خبر داد.

شرکت دانش بنیان شیمی گل فیض خراسان تعاونی برتر در سال 96 اعلام شد .

ادامه مطلب

mEaJJ7Y6wXin

شیمی گل نداف، قهرمان مسابقات والیبال رمضانی بانوان مه ولات

 

به گزارش ایرنا به نقل از شیمی گل در این مسابقات که در سالن ورزشی کوثر فیض آباد برگزار شد،
تیم های بیمه معلم و خشکبار ملکی نیز به ترتیب عناوین دوم و سوم را از آن خود کردند.
در این رقابت ها 50 ورزشکار در قالب پنج تیم به مدت 10 شب و در 2 مرحله با هم رقابت کردند که مرحله نخست به صورت دوره ای و مرحله بعد به صورت حذفی برگزار شد.
فیض آباد، مرکز شهرستان 50 هزار نفری مه ولات در 207 کیلومتری مشهد قرار دارد.

MG_5162-1

سومین پاویون شرکت‌‌های دانش‌بنیان ایرانی در نمایشگاه آگروفود ۲۰۱۷

حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سومین پاویون شرکت‌‌های دانش‌بنیان

بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی، مواد غذائی، ماشین آلات و صنایع وابسته – نمایشگاه آگروفود، از روز دوم خردادماه، در محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران افتتاح شد و تا پنجم خردادماه نیز ادامه خواهد داشت. از میان سالن‌های فعال این نمایشگاه، بخشی از طبقه دوم سالن شماره ۵ به سومین پاویون شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دارد که تحت حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود. در این پاویون ۷ شرکت دانش بنیان از ۲۱ شرکت ثبت‌نام‌ کننده، مورد حمایت قرار گرفته‌اند. شرکت‌های فرژن پویش ایرانیان،  ۲EXIM، کامور، بایرپل فناور، آرین بهرنگ سیاه قلم، شیمی گل فیض خراسان و نقش جبه پارس، ۷ شرکت حاضر در این پاویون هستند.

ادامه مطلب

acidhumic

اثر باکتری باسیلوس ، اسیدهیومیک بر صفات مورفولوژیک اهار

جهت بررسی باکتری باسیلوس ، اسیدهیومیک بر صفات مورفولوژیک اهار، آزمایشی در قالب فاکتوریل با پایه بلوک های کاملا تصادفی در گلخانه  شرکت شیمی گل فیض خراسان درچهار تکرار در سال  1395 انجام شد. تیمارها عبارت بود از مصرف کود شیمیایی در دو سطح از منابع کود، تیمار اسید هیومیک در دوسطح (عدم مصرف و مصرف) ، تیمار باکتری باسیلوس در دوسطح  (مصرف و عدم مصرف) نتایج آنالیز واریانس نشان داد بر همکنش باکتری باسیلوس و اسید هیومیک در تعداد برگ ، ارتفاع، تعداد گل در سطح ۱%اختلاف معنی دار می باشد.و همچنین اسید هیومیک بر ارتفاع و قطر گل  در سطح ۱% اختلاف معنی دار می باشد و اثر باکتری باسیلوس بر ظهورگل، تعداد برگ، ارتفاع، قطر گل و تعداد گل در سطح ۱% معنی دار می باشد.

ادامه مطلب

بازدید از طرح استفاده از اسید هیومیک

بازدید از طرح استفاده از اسید هیومیک در باغات آقای علی زارع که اختلاف تیمار با شاهد مشهود است.

ادامه مطلب

tarh

بازدید کارشناسان بایر از باغات پسته مه ولات

با توجه به اینکه در بعضی باغات فیض آباد آفت پسیل به صورت طغیانی بوده و موونتو تأثیر کامل روی این آفت نداشته و نتوانسته بود انتظارات کارشناسان و برخی از کشاورزان را برآورده کند و با توجه به حساسیت موضوع،شرکت شیمی گل نماینده بایر پارسیان در فیض آباد ترتیبی اتخاذ داد و از کارشناسان فنی بایر جهت بررسی وضعیت و اثرگذاری مونتو در باغات پسته دعوت به عمل نمود.

ادامه مطلب

©1398 - تمامی حقوق برای شیمی گل محفوظ است. مدیریت سایت : نوین ادمین

X