مقالات آموزشی

برای ارتقاء دانش شما کشاورزان محترم تیم تــحقیقات و پـــژوهش شیمی گل روزانه مقالات علــمی راجـــع به محصولات و گیاهان مختلف برای شما تهیه و تولید می نمایند ، با مطالعه و یادگیری مقالات علمی همیشه دانش کشاورزی خود را بروز کنید

تاثیر هیومیک اسید بر عملکرد زعفران

زعفران یکی از گران‌بهاترین گیاهان زراعی محسوب می‌شود. ایران از مهم‌ترین تولیدکنندگان این گیاه به شمار می‌رود. زعفران یک گیاه نیمه‌گرمسیری بوده و در مقابل گرما و سرما مقاومت خیلی خوبی از خود نشان می‌دهد. یکی از موارد مورد اهمیت در کشت زعفران، خاک مناسب آن می‌باشد. در این مقاله شیمی گل تاثیر هیومیک اسید بر عملکرد زعفران را بررسی می کنیم. ادامه مطلب

کشت اقتصادی بابونه

بابونه یکی از گیاهان دارویی باارزش اقتصادی بالاست که در صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی مصارف فراوانی دارد. بابونه گیاهی یک‌ساله و علفی، دارای گل‌هایی با گلبرگ‌های سفیدرنگ زبانه‌ای شکل در حاشیه و گلبرگ‌های لوله‌ای زردرنگ در مرکز و دارای انشعابات زیاد است. در این مقاله از شیمی گل با کشت اقتصادی بابونه بیشتر آشنا می‌شویم. ادامه مطلب

بررسی نقش کود فروت ست در پرشدن دانه پسته

یکی از گیاهان و مغزی جات بسیار پرطرف‌دار و گران‌قیمت در سراسر دنیا پسته می‌باشد که از مهم‌ترین دلایل گران بودن آن شرایط سخت کاشت و نگهداری آن است. پسته در مناطق گرم و معتدل رشد می‌کند و مقاومت بسیار کمی در برابر سرما دارد. خاک مناسب رشد نهال پسته باید از لحاظ اسیدیته خنثی باشد و همچنین از نفوذپذیری خوبی برخوردار بوده تا ریشه به‌راحتی در آن نفوذ کند. در این مقاله به بررسی نقش کود فروت ست در پرشدن دانه پسته می پردازیم

ادامه مطلب

استفاده از کود مایع گوگرد در کشت کلزا

کود گوگرد حاوی یک ماده مغذی اساسی موردنیاز همه گیاهان و محصولات زراعی برای رشد بهینه است. گوگرد در واقع سومین ماده مغذی محدود در خاک برای تولید غلات، دانه‌های روغنی و گیاهان علوفه‌ای است. گیاهان سولفور را به‌صورت سولفات (SO4) جذب می‌کنند که مانند نیترات در خاک بسیار متحرک بوده و مستعد شست‌وشو در شرایط مرطوب خاک به‌خصوص در خاک‌های شنی است. در این مقاله به بررسی استفاده از کود مایع گوگرد در کشت کلزا می‌پردازیم.

ادامه مطلب

برنامه غذایی پنبه

فروت ست z-n-b ترکیب مناسبی از عناصر ازت، روی و بر است. این کود در برنامه غذایی پنبه شرایطی را به وجود می‌آورد که عناصر غذایی موردنیاز برای سال آینده را ذخیره کند. استفاده از ترکیب سوپر میوه z-n-b در شروع فصل و هنگام تورم جوانه‌ها علاوه بر تأمین غذایی گیاهی موجب افزایش انرژی گیاه، جلوگیری از ریزش گل و تشکیل میوه‌های سالم می‌گردد.

ادامه مطلب

پتاسیم مایع در تنش خشکی

کم‌آبی و بحران آب از دیرباز یک امر طبیعی در ایران بوده است. بارش سالانه دریافتی ایران کمتر از یک‌سوم میانگین بارش جهانی است. باتوجه‌به این موضوع مهم‌ترین سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا با وجود چنین شرایطی اوضاع کشاورزی به چه صورت خواهد بود؟ در این مقاله به استفاده از پتاسیم مایع در تنش خشکی می‌پردازیم.

ادامه مطلب

کاهش شوری خاک با انفوریک اسید

در صنعت کشاورزی، خاکی که میزان نمک موجود در آن به حدی باشد که سبب افت تولید محصولات کشاورزی و ایجاد اثرات منفی بر گیاهان شود، خاک شور نامیده می‌شود. شوری خاک یکی از معضلات اساسی در صنعت کشاورزی در مناطق مختلف کشور می‌باشد. شوری خاک گیاهان را با کم‌آبی و میزان بالای نمک مواجه می‌کند و یکی از مضرات خاک شور برای گیاهان کاهش میزان رشد گیاه است. در این مقاله از شیمی گل به بررسی روش کاهش شوری خاک با انفوریک اسید می پردازیم.

ادامه مطلب

برنامه غذایی انار

برنامه غذایی انار - 1

کود آلی پلت مرغی نه‌تنها منبع ارزشمندی از عناصر غذایی پرمصرف نظیر ازت، فسفر، گوگرد و هیومیک اسید و عناصر کم‌مصرف مانند آهن، روی، مس و … است، کود آلی پلت مرغی با تشدید فعالیت‌های زیستی در باروری خاک بسیار مؤثر است.

ادامه مطلب

کود شیمیایی و کود آلی

مدیریت مواد مغذی خاک برای تولید پایدار زیست‌توده و حفظ کیفیت خاک ضروری است. کود آلی باعث افزایش pH خاک، غلظت نیتروژن، فسفر و کاتیون‌های اصلی می‌شود. قبل از استفاده از کودهای آلی باید میزان مواد مغذی موردنیاز گیاه، ترکیبات مختلف کودهای آلی، نوع و خواص خاک و شرایط محیطی در نظر گرفته شود. با انجام مدیریت صحیح کاربرد کودها، نه‌تنها می‌توان تولید را افزایش داد بلکه می‌توان کیفیت و ساختار خاک را بهبود بخشید؛ بنابراین کود آلی باید به‌عنوان جایگزینی برای کودهای شیمیایی در تولید محصولات بکار گرفته شود. در این مقاله از شیمی گل قصد داریم تا تفاوتهای میان تفاوت کود شیمیایی و کود آلی را برای شما تشریح کنیم تا بهترین نتیجه را از این مواد در زراعت خود دریافت کنید.

ادامه مطلب

©1398 - تمامی حقوق برای شیمی گل محفوظ است. مدیریت سایت : نوین ادمین

X